Teknoloji

İlk Mouse ve Mouse Çeşitleri

Mouse genellikle avuç içinde tutulan, bilgisayar ekranındaki imlecin hareketlerini kontrol eden, bilgi giriş aygıtıdır. Modeline göre üzerinde bir veya daha fazla sayıda tuş ve tekerlek bulunabilir.

Günümüzde kullandığımız fareler (mouse) son derece estetik, ergonomik ve birçok işleve sahip. Hatta bazı farelerin üzerindeki düğmelerin sayısını bile sayamıyoruz. Farelerin icat edildiği haliyle şimdiki durumu arasında dağlar kadar fark var. Şimdi farelerin tarihine bi bakalım.

İlk Mouse (Fare): İlk bilgisayar faresi 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından yapıldı.

lk Mouse 390x205
İlk Mouse

FARE ÇEŞİTLERİ

Bilgisayara Bağlanma Şekline Göre Fare Türleri

Kablolu Fareler: Bilgisayarın ilk zamanında seri port ve AUTOEXEC.BAT dosyalarına özel eklenen sürücüler ile çalışan fareler, zamanla PS/2 adlı porta alınmış ve çoğu işletim sisteminde alt seviyelerde desteklenmeye başlamıştır. Günümüzde çoğu kablolu fare bilgisayara USB portundan bağlanır. Ayrıca çeşitli adaptörler vasıtasıyla USB girişler PS/2’ye ya da tam tersine dönüştürülebilir.Günümüzde en çok kullanılan fare çeşididir.

USB Mouse 300x137
USB Mouse
Eski Giriş 225x300
PS/2 Girişli Mouse

Kablosuz Fareler: Küçük bir çip yardımı ile kullanılır. Çip bilgisayara takılır ve kullanım başlar.Genelde boyutları küçük olur.

Kablosuz Mouse
Kablosuz Mouse

Kızılötesi Fareler: Bu fareler, bilgisayar ile iletişiminde bir kızılötesi sistem kullanır. Sistem, bilgisayarın seri, PS/2 veya USB portuna takılır, fare ise sistemle kızılötesi ışınlar ile iletişim kurar. Eğer fare ile sistem arasına bir cisim girerse, fare hareketleri hissedilmeyecektir. Bu tür farelerden günümüzde satılmamaktadır.

Radyo Dalgalı Fareler: Kızılötesi farelerden farklı olarak bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri kullanırlar. Kapsama alanları genelde onlarca metre civarındadır.

Bluetooth Fareler: Bu fareler, kimi bilgisayarlar ile entegre gelen Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanarak iletişim kurarlar. İlk iki türe göre büyük bir avantajları vardır: Standart bir protokol kullandığı için her cihazla kullanılabilir (PC, Apple ve hatta Pocket PC) Bu herkes tarafından kabul edilmiştir.

3D Fareler: 1990’lı yılların sonlarında Kantek firması ilk 3D ring faresini tanıttı. Yüzük şeklinde parmağa takılan ve 3 tuşa sahip olan bu aygıt üstündeki kızılötesi ışık ile parmak hareketini algılamaktaydı. Ancak yeterli ve verimli bir fare olmayı başaramadığı için popüler olamadı.Üstünde çalışmalar hala sürmektedir.
Hareketi Algılama Şekline Göre Fare Türleri

Mekanik Fareler: Topu ve hareketli parçaları vardır.

Optik Fareler:

Optik fare: Mekanik bir fare olduğu gibi iç hareketli parçalar yerine hareketin altında yatan yüzeye göre tespit etmek, bir ışık yayan diyot ve fotodiyotlar kullanır.

LED’li Optik Fareler: Bu tür fareler altlarında bulunan LED’in yaydığı ışığın yansıması ile hareketi algılarlar. En üst modelleri 1000-1600 dpi gibi yüksek hassaslığa varabilir.

Lazerli Optik Fareler: Bu tür fareler altlarında bulunan lazer ışık kaynağının yaydığı ışıklar vasıtasıyla hareketi algılarlar. İmleç hareketlerine çok yüksek hassasiyet isteyenler için uygun bir seçenektir. Hassasiyetleri 3000 dpi ve üzerine çıkabilir. Hareketi algılama şekline göre fareleri üçe ayırırsak en pahalı tür lazerli optik farelerdir.

Dokunsal Fareler: Logitech firması 2000 yılında titreşimi sağlayan küçük bir işletici içeren dokunsal fare (tactile mouse)’yi tanıttı. Bu fare, örneğin pencere sınır geçişlerinde dokunsal geri dönüşler ile kullanıcının duyusal arayüzünü arttıracaktı. Dokunarak sörf yapmak kullanıcının derinlik ve sertliği hissedebilmesini gerektirir. Bu özellik ilk elektroreolojik dokunsal fare ile sağlandı, fakat ürün piyasaya sunulmadı.

Touchpad: Touchpad birimi genellikle dizüstü bilgisayarlarda görülür. Dizüstü bilgisayarlarının klavyelerinin hemen alt tarafında bulunur. Yaklaşık 5 x 5 kadar hassas alanı vardır. Kullanıcı parmağını bu hassas temas üzerinde temas ettirerek işaretçinin hareketi sağlanır. Tıklama işlemi hassas olan bölgede parmakla iki kez vurmasıyla sağlanır.

Trackpad: Bir tür Touchpad çeşidi. Apple şirketinin ürettiği dizüstü bilgisyarlarda touchpad işlevini görür. Çoğunlukla Multi-Touch (Çoklu Dokunma) teknolojisiyle üretilmiştir. Halen satışı devam etmekte olan teknolojik faredir.

5 thoughts on “İlk Mouse ve Mouse Çeşitleri

 • Harika bir site öğretmen çok kullanıyor anlamadığım konuları burdan terkar ediyorum. Ve çok güvenilir 10 üzerinden 1.000.000 ?

  Yanıtla
  • Mehmet ÇOLAK

   teşekkür ederim

   Yanıtla
  • Pınar

   Evet bizim de öğretmenimiz buradan yararlanıyor. Çok güzel bir site <3

   Yanıtla
 • Merhaba kablosuz farelerde pili bir yıl dayanan farelerin olduğunu duydum.Bu farelerin pilleri çok kullansan da az kullansan da bir yılda mı biter yoksa çok kullandın mı çabuk mu biter?Birde bu farelerin fiyatı 15:00 tl’den 30:00 TL’ye kadar olan kullanma ve dayanıklılık bakımından en iyi fare hangisidir?

  Yanıtla
  • Mehmet ÇOLAK

   bilgisayarı çok fazla kullanan biri olarak logitech marka kablosuz mouse kullanıyorum, dediğiniz gibi pili bir yılı geçmiş olabilir

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir