Ünlü Bilişimciler

Sergey Brin Kimdir?

Moskova’da doğan Sergey Brin’in babası Maryland Üniversitesi’nde matematik profesörüyken annesi Nasa’nın Goddard Uzay Uçuşu Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapıyordu. Brin, beş yaşında iken annesi ve babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Eleanor Roosevelt Lisesi’nden mezun olduktan sonra Maryland Üniversitesi’ndeki Bilgisayar Bilimleri bölümünü kazandı ve burada eğitim görmeye başladı.

Sergey Brin1

Aynı zamanda jimnastikle uğraşan Brin, lise ve üniversite yılları boyunca başarılı bir öğrenci oldu. Şüphesiz ki bunda ebeveynlerinin bilim insanı olmalarının payı büyük. Brin, 1993 yılında yüksek lisans yapmak için Stanford Üniversitesi’ne geçti. Burada Larry Page ile tanıştı ve bugün uzay araştırmalarından insansız araç tasarımlarına kadar birçok konuda çalışmalar yürüten Google’ın temellerini attı.
Google’ın bir evin garajında kurulduğunu ve diğer arama motorlarını kısa sürede sollayarak dünyada en çok tercih edilen arama motoru olduğunu biliyoruz. Ancak Google bunu yazılımına borçluydu ve Yahoo, Altavista gibi diğer arama sitelerinin önüne geçmesi Pagerank sistemi sayesinde mümkün olabildi.

Sergey Brin’in Larry Page ile birlikte geliştirdiği Pagerank mantığı, başka sitelerden link verilen sitelerin arama motorundaki yerini yükseltiyordu. Yani herhangi bir anahtar kelimede arama yapıldığında güvenilir sonuçların çıkmasını sağlıyordu. Brin’in Page ile birlikte tasarladığı BackRub projesiyle temelleri atılan Google, bu sayede diğer arama motorlarının önüne geçmeyi ve en çok tercih edilen bilgi kaynağı olmayı başardı.

Google’ın diğer alanlara yönelmesi de büyük ölçüde Sergey Brin sayesinde oldu. Sergey Brin, alternatif enerji kaynaklarıyla ilgilenen biriydi ve özellikle yenilebilir enerji kaynaklarına büyük önem gösteriyordu. Google 2010 yılında yenilebilir enerji çalışmaları yapmaya başladı ve bu büyük ölçüde Sergey Brin’in teşvikleri sayesinde gerçekleşti.

Sergey Brin2

Brin’in Google Gözlükleri’ni geliştiren isimlerden biri olduğunu söylemek de mümkün. Ciddi spekülasyonlara sebep olan Google Gözlükleri’nin teknolojisinin temelleri 2012 yılında Sergey Brin tarafından atıldı. Giyilebilir bilgisayar teknolojisinin kilometre taşlarından biri olarak kabul edilen Google Gözlükleri, büyük ölçüde Brin tarafından tasarlandı ve piyasaya sürüldü. Birçok projeye imza atan Brin, 21.yüzyıl teknolojisinin önemli isimlerinden biri olmayı sürdürecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir