Mobil Programlama – Mobil Uygulama Geliştirmeye Giriş

1. Mobil Uygulama Geliştirmeye Giriş

İnternet bilgiye erişim süreçleri üzerinde çok önemli değişikliklere yol açmıştır. Bilgi kaynaklarına erişim ağ üzerinden gerçekleşmeye başladığı andan itibaren mekândan bağımsız olarak bilgiye erişim de mümkün hâle gelmiştir. İnternet’e bağlı bir bilgisayardan çok farklı hizmetlere (e-devlet, e-finans, e-ticaret vb.) ve kaynaklara erişilmesi ve bunun sağlamış olduğu avantajlar, kullanıcıların bu sürece mobil ortamda da devam etme taleplerini beraberinde getirmiştir. Bu talepleri mobil platformlarda karşılayabilmek için farklı yazılım çözümleri hayata geçirilmiştir. Bu çözümlerden mobil cihazlardaki işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen yazılımlar Mobil Uygulama olarak adlandırılır.

Mobil Programlamadaki Temel Kavramlar

Mobil programlama, uygulamanın çalışacağı platformun özelliklerine uygun olarak özellikle çalışma performansı açısından dikkatli bir geliştirme sürecine ihtiyaç duymaktadır. Mobil cihazların sınırlı donanım özellikleri ve kısıtlı enerji kaynakları nedeniyle geleneksel program geliştirme yaklaşımının dışına çıkılması gerekmektedir.

Uygulama Geliştirirken Kullanılan Tasarım Yapıları

Mobil uygulama geliştirirken kullanılabilecek farklı tasarım yapıları bulunmaktadır. Bu tasarım yapılarının seçiminde uygulamanın kullanım alanı, hedefi, mobil cihazların donanım özellikleri, proje süresi ve maliyeti gibi çok farklı değişkenlerin devreye girdiği rahatlıkla söylenebilir. Mobil programlamada yerel geliştirme (native) olarak ifade edilen mobil işletim sistemine özel olarak kodlanan uygulamalar olduğu gibi, tamamen Web tabanlı olarak geliştirilen uygulamalar ya da hibrit olarak adlandırılan yerel ve Web tabanlı uygulamaların iç içe kullanıldığı yapılar da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir