Ünlü Bilişimciler

Larry Page Kimdir?

Larry Page0 Larry Page, 26 Mart 1973 tarihinde ABD, Michigan, East Lansing’de doğmuştur. Tam adı Lawrence Page’dir. Babasının adı Carl Victor Page, annesinin adı Gloria Page’dir. Larry dünyaya geldiğinde babası Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yapay zeka üzerine doktora çalışmaları yapmakta, annesi ise aynı üniversitede programlama dersleri vermektedir. Liseyi Michigan’da East Lansing Lisesi’nde okur. Michigan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri bölümünde doktorasını yapmıştır.
Larry Page1

Larry Page, 1995 yılının yazında Sergey Brin’le karşılaşır. Larry, Sergey’e üniversiteyi gezdirmekle görevlendirilir. Bu karşılaşmadan sonra Sergey, Larry’nin doktora çalışmasına katılır. İkili kendi geliştirdikleri PageRank algoritmasıyla BackRub adlı arama motorunu 1996 yılı Ocak ayında hayata geçirirler. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üzerine kurulur. Bir yıl geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler tarafından çok beğenilir ve ünleri hızla yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar. Fakat fikirlerini geliştirmek için her öğrencinin yaşadığı parasal sıkıntılarla yüzyüze gelirler, BackRub’ı çalıştırmak için bir sunucuya ihtiyaçları vardır ama sunucular çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayarlardan çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. 1998 yılının ilk yarısında ise ucuz terabayt boyutundaki diskleri alarak Google.com’un ilk veri merkezini Larry’nin yurt odasına kurarlar. Bu arada Sergey de üniversitede bir ofis edinir ve burada Google için potansiyel yatırımcı aramaya başlarlar. Fakat başlangıçta projeleri yatırımcıların pek ilgisini çekmez. Bunun üzerine iki arkadaş okullarındaki görevlerinden ayrılarak yatırımcı aramaya ve aldıkları sunucuların kredilerini ödemeye çalışırlar. Sonunda Sun Microsystems’ın kurucularından arkadaşları Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık çek yazmayı kabul eder. Ama bu çeki tahsil etmek Google Inc. şirketi yasal olarak olmadığı için mümkün değildir. Bunun üzerine arkadaşları ve akrabalarından borç alarak 1.000.000 dolar sermaye ile arkadaşlarının garajında dünyanın en büyük internet devini kurarlar.
Larry Page2

7 Eylül 1998’de Google Inc. California’daki Menlo Park’da dünyaya açılır. Günümüzde Google; internet üzerinden verdiği hizmetlerle her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmaktadır.

Larry Page şu anda Google’ın Ürünler Başkanı, Sergey Brin ise Teknoloji Başkanı sıfatıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bu dahi ikili şu anda milyar dolarlık servetleri olmasına rağmen son derece mütevazı bir yaşam sürmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir