Ünlü Bilişimciler

Steve Wozniak Kimdir?

wozniak2Steve Wozniak, (Amerikalı Elektronik mühendisi) 11 Ağustos 1950 tarihinde Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Steve Wozniak iki farklı isimle de bilinir. Bunlar, Rocky Clark ve Stephen Gary Wozniak isimleridir. Steve Wozniak’ın babası Jerry Wozniak, Amerika’da uzay şirketinde elektrik mühendisi olarak çalışıyordu. Bu da aletlere olan ilgisini çocuk yaşlarda merak duymasını sağladı. Wozniak, dördüncü sınıftayken matematikle ilgilenmeye başladı ve sayılar üzerinde kendini geliştirmeye çalıştı. Uçaklar, uzay araştırmaları, elektronik ile ilgili her şeye merak duyuyor ve ne kadar bilgi varsa okumaya gayret ediyordu. Wozniak, kendi radyo vericisi ve alıcısını bir kit aracılığıyla üretmeyi 11 yaşındayken başarmıştı. Orta öğretimde okulda açılan elektronik yarışmasında birincilik elde etmiştir. Homestead Lisesinde eğitim hayatına devam eden Wozniak, elektronik ve matematik derslerinde çok ileri seviyedeydi. Elektronik öğretmeni bilgisayarları programlaması için onu büyük bir elektronik şirketi olan Sylvania’ya gönderdi. 1966’da Homestead’da en iyi matematik öğrencisi olarak ödül kazandı.
wozniak3

Colorado üniversitesinde eğitim hayatına devam etti. Bu dönemde yol arkadaşı olacak Steve Jobs ile tanıştılar. İkili aralarında konuşmak için özel bir telefon üretmeyi başardılar ve 150 dolar karşılığında okuldaki öğrencilere sattılar. Wozniak daha sonra HP şirketinde işe başladı. Şirket, çalışanların gece kendi projelerinde çalışmalarına imkan tanıyordu. Bunu yaparak, Wozniak bilgisayarlar ve bilgisayar oyunları için ilk grafiklerin bazılarını oluşturmuştu. Atari oyun konsolları üzerine çalışan Steve Jobs, onu “Koparma” adlı bir Pong’un parçalamasına yardım etmek için davet etti. Bu sayede çalışmaları böylece başlamış oldu. İkili Silikon Vadisinin mühendislerinin katıldığı bilgisayar kulübüne üye oldular. Kişisel bilgisayar icadı için bu toplantılar ona çok şey kattı. 1976 yılında Alice Robertson’la evlendi.

HP firmasında geceleri projesi üzerinde çalışan Wozniak, kişisel bilgisayar tasarımını tamamladı. Jobs bunu gördüğünde bunun ticari bir başarı olabileceğini düşündü ve onu pazarlamak istediğini Wozniak’a söyledi. HP’de işine devam ederken diğer yandan Jobs’la bir bilgisayar şirketi kurdular. Wozniak’a göre bu şirketin kuruluş amacında para kazanmayı düşünmüyorlardı. Bir nevi ARGE bölümü gibi kullanıp projeler üzerinde çalışacaklardı. Jobs, “Apple” ismini önerdi çünkü bir zamanlar Hindistan’da vejetaryenlik hayatını denediğinde bir elma bahçesinde çalışmıştı. Apple Bilgisayar Şirketi resmi olarak 1 Nisan 1976’da kuruldu. Jobs’un ailesinin garajında çalışmaya karar verdiler. Şans ve kararlılıkla, bir ay sonra 100 bilgisayar için toplam 50.000 dolarlık bir sipariş almayı başarmışlardı.


wozniak1

Bilgisayara yazıcıların bağlanabilmesini adına çalışmayı da Wozniak yapmıştır. Ve USB’yi icat etmiştir. Beklenen başarı Apple 2 de zirveye tırmanmaya başlamıştı. 1980’lerde şirkette çalışan sayısı 1000’e ulaşmıştı. Apple hisseleri halka arz edildiği gün hepsi satılarak bir rekor kırmıştır. Öbür yandan sosyal ve evlilik hayatı iyi gitmeyen Wozniak eşiyle problemler yaşıyordu ve 4 yıl evlilikten sonra boşanmaya karar verdiler. Boşanma davası maddi gövde gösterisine dönüşmüştü ve Wozniak Apple’in 3’te 1’ini eşine bırakmak zorunda kalmıştı. 1985 yılında Jobs ile Wozniak’ın arası bozulmaya başladı ve aynı yıl Wozniak şirketten ayrıldı. Çeşitli bilişim firmalarının başdanışmanlığı gibi görevlerde bulundu ve hayatını çocuklarına adadı.

Kaynak: https://www.bilgiustam.com/steve-wozniak-kimdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir