Haberler

5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Kodlama Kılavuzu Yayınlandı

Hayatımızda ilk defa karşılaştığımız problemleri nadiren ilk seferinde çözebiliriz. Problemler daha karmaşık hale geldikçe daha fazla deneme ve daha fazla hata yaparız. Programlama; çocuklara problem çözmenin bir hedef değil bir süreç olduğunu öğretir. Bu, gelecekte mesleğine taşıyabileceği ya da hayatın zorluklarına direnç gösterebileceği bir yaşam becerisidir.

Bilgisayar programcılarının öğrendiği değerli bir süreç de hata ayıklamadır. Yaptığınız şeyleri öğrenmek ve sorunların nereden kaynaklanabileceğini bulmak, program yazma sürecinin bir parçasıdır. Çocuklara erken dönemde nasıl hata ayıklanacağının öğretilmesi, hem bilgisayar programcılığının hem de yaşamın karmaşık zorluklarına onları hazırlar. Kodlar üzerinde hata ayıklamayı öğrenmek programcıların ilk denemesinde veya 30. denemesinde başarılı olmayı öğretmez. Önemli olan hata ayıklama sürecini her tekrarladığımızda hedefe yaklaşacağımızdır. Hatalardan korkmamayı öğretir. Bu sayede karşılaştığı problemlere çözüm üretebilen, hata yapmaktan korkmayan, kendi yeteneklerini keşfedebilen bireyler yetiştirebiliriz.Günümüz ve geleceğin global dili olan programlama dillerini öğrenmek, yeni projeler geliştirmek, çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirebilmesine imkan sağlamak ve ülkemizin kalkınmasına fırsat tanımak adına Kodlama Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulmuştur.

YEĞİTEK tarafından hazırlanan bu kılavuz, Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatının güncellenen içeriğine yönelik destekleyici eğitim materyali ve konu anlatımı içermektedir. 5. ve 6. Sınıf müfredatı göz önüne alınarak hazırlanan bu kılavuzda; öğrencilerimizin problem çözme becerilerinin ve programlama yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. “Programlamaya nereden/nasıl başlarım” sorularına cevap olması açısından hazırlanan kılavuzun tüm öğrenci ve öğretmenlerimize yardımcı olması dileklerimizle…

5. ve 6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Kodlama Klavuzunu indirin 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir