Haberler

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

google adwordsAnahtar kelime analizi ya da diğer bilinir hali ile Adwords kelime analizi, internet kullanıcılarının arama motorlarında hangi sorgulamaları yaparak ürün ve hizmetlere ulaştığını gösteren çalışmalara verilen isimdir. Bu analizin amacı firmaların doğru anahtar kelimeleri kullanarak site trafiklerinin artmasını sağlamaktır.

Anahtar kelime analizi nasıl yapılır diye baktığınızda, bu analizi yapabilmeniz için çok çeşitli yöntemler mevcut olduğunu görebilirsiniz. Bunlara geçmeden önce analizde karşınıza çıkacak bazı kavramlara hakim olmanız gerekiyor. Buna göre anahtar kelime ilgili web sayfasındaki içerik hakkında özet bilgi veren kelime olarak tabir edilir. Kelime öbeği şeklinde de olan bu anahtarlar, özellikle arama motoru reklamcılığı ve arama motoru optimizasyonu için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Doğru seçeceğiniz anahtar kelimeler ile yüksek organik sıralamalar, yüksek dönüşüm oranları ve böylece doğru kullanıcılara ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz. Bu doğrultuda hedef kitlenizi sitenize çekebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi

Reklam İçerikleri için Adwords Kelime Analizinin Faydası 

Google Adwords kelime analizi web sitenize gelecek olan tıklamalar açısından büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda yapacağınız analiz kalite puanınızı da etkileyecektir. Buna göre seçtiğiniz anahtar kelimenin faydasına bakarken, rakiplerinizin reklam metinlerine göz atarak daha doğru kararlar verebilirsiniz. Rakiplerinizin iyi geri dönüş alan reklam metinlerinden fikir alıp, bu kelimeler tarzında anahtar kelime seçimi ve reklam metinleri oluşturabilirsiniz. Bunun sonucunda alacağınız kalite puanı; hem anahtar kelime hem de reklam maliyetleriniz üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Bununla birlikte reklam açılış sayfanızı doğru şekilde belirlemeniz sitenizin ziyaretçiler açısından daha çok tercih edilmesini sağlayacaktır.

adwords 1

Google Adwords Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Değişen talep koşullarına yanıt verebilmenizi sağlayan anahtar kelime analizi, kullanıcıların aktif olarak arama yaptıkları ürün ve hizmetlere yönelmenize yardımcı olur. Bu analizden istediğiniz verimi elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunun için öncelikle anahtar kelimenin değerini doğru şekilde belirlemeniz gerekir.

Anahtar kelimenin değerini belirlemek için öncelikle büyük arama motorlarında sözcük öbeği ve terim araması yapmalısınız. Özellikle Google Adwords’te yer alan bir anahtar kelimeyi bulmak için bir kampanya hazırlayabilirsiniz. Bunun sonucunda elde ettiğiniz verileri kullanarak anahtar kelimelerin değerini tek tek belirleyebilirsiniz.

semseo

Adwords kelime analizi kapsamında ziyaretçilerin yaptığı daha spesifik aramalara göz atabilirsiniz. Yani, genel bir arama olan “ayakkabı” yerine “en uygun Air Jordan 37 Numara siyah ayakkabı” araması yapan kişilerin satın alma amacının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Buna yönelik anahtar seçimleri yapmanız analizinizi başarıya ulaştıracaktır. Bunun gibi detaylara hâkim olmak ve daha profesyonel, etkili sonuçlar elde etmek için işi uzmanına bırakmalı, hiç vakit kaybetmeden SEM SEO ile çalışmaya başlamalısınız. SEO ve SEM çalışmaları ile başarısını kanıtlamış ve Google sertifikalı uzman ekibe sahip olan SEM SEO, istediğiniz dönüşümleri elde etmenizi ve satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir