BTY Dersi

İletişim Teknolojileri ve İş Birliği

İletişim Araçları

letişim Araçları

İnsanlar arasındaki bilgi alışverişine ve haberleşme olayına iletişim denir. İnsanların bu bilgi alışverişi için kullandıkları araçlara da iletişim araçları denir. İnsanlar; çevrelerindeki olayları takip etmek, haberleri öğrenmek, yeni bilgiler edinmek, uzaktaki tanıdıklarından haber alabilmek için iletişim araçlarını kullanırlar. Teknolojinin gelişmesiyle de iletişim bir hayli kolaylaşmıştır. Örneğin sanal ortamda, bilgi teknolojileri kullanılarak, bireysel veya toplu iletişim gerçekleştirilebilir. e-postalar, forumlar, sohbetler, sesli-görüntülü konferanslar, bloglar iletişimde kullanılabilir.

E-posta: Elektronik posta (e-posta), Internet üzerinde bilgisayarlar ve insanlar arasında bilgi alışverişini sağlayan ve en yaygın kullanılan Internet uygulamasıdır.

Forumlar: Forumlar kişilerin bilgilerini paylaştıkları, birbirleri ile çeşitli paylaşımlarda bulundukları Online bir ortamdır. Bu ortamda paylaşılan bilgiler, belgeler insanların faydalanabileceği nitelikte olmalıdır. Bir Forumu her çeşit insanın ziyaret edilebileceği düşünülüp mesajlar ona göre atılmalıdır.

Sohbet: Genel olarak internet üzerinden diğer insanlarla konuşmak olarak açıklanabilir. Örnek: Whatsapp, Skype…

Görsel-İşitsel İletişim Araçları: Göz ve Kulağımıza hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır. Örnek; televizyon, sinema, radyo, vb.

Telekomünikasyon İletişim Araçları: Göz ve kulağa hitap eden, elektrik, elektronik, optik teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen iletişim araçlarıdır. Örnek: telefon, cep telefonu, fax, telex, vb.

Kali-Grafik iletişim Araçları: Yazı ve çizi ile oluşturularak formatlandırılan ve basım-yayım araçları ile yapılan iletişimdir. Örnek: Gazeteler, dergiler, afişler, el ilanları, tabelalar, mektuplar, notlar, kitaplar, vb.

Organizasyon İletişim Araçları: Ekipler aracılığıyla gerçekleştirilen, kişi veya topluma aktarılacak mesajları tanıtım-eğlence-eğitim-gezme-tüketme adına ileten etkinliklerin sağladığı iletişimin araçlarıdır. Örnek; Fuarlar, defileler, konferans, vb.

Sanatsal İletişim Araçları: Her türlü sanat faaliyeti veya sanatçı ile sağlanacak iletişim araçlarıdır. Örneğin; Dans, resim, müzik, şarkı, sergi, konser, tiyatro, defile, heykel, seramik, animasyon, vb.İşbirlikli Yazarlık

Bir alandaki çalışmada başkalarıyla işbirliği yapan, ortaklaşa iş yapanlara işbirlikli denir. Wikipedi, çevrim içi bir ansiklopedidir ve bu amaca ulaşmak için bir araya gelmiş, karşılıklı saygı çerçevesinde yüksek kalitede bir ansiklopedi oluşturmakla ilgilenen kişilerden oluşan çevrim içi bir topluluktur. Kullanıcılar bu tarz sitelere üye olarak oradaki bilgileri belli kriterler çerçevesinde düzenleyip, güncelleyebilirler.

Çoklu Ortam Paylaşımları

oklu Ortam

Çoklu ortam; metin, görüntü, grafik, çizim, ses, video ve animasyonların bilgisayarda gösterilmesi, dosyalarda saklanması, bilgisayar ağından iletilmesi ve sayısal olarak işlenmesi ile ilgili bir kavramdır. Çoklu ortam dediğimiz zaman, çeşitli türdeki bilgi kaynaklarının bir arada olması anlaşılmaktadır. Bir örnekle açıklarsak; sadece ses veya görüntü, bilginin gösterildiği birer ortamdır; bunlar bir araya getirildiğinde ise çoklu ortam olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda; metin, görüntü, grafik, çizim, ses, video ve animasyonların birden fazlasının bir arada bulunmasına çoklu ortam denir. Çoklu ortam paylaşımlarına facebook, twitter, instagram, youtube, flickr gibi web sayfaları örnek gösterilebilir.

Web Günceleri

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar blog kültürünün çok önemli bir dinamiği ve yapıtaşıdır. Yorum mekanizması ile Yazar ve okuyucular arasında sürekli bir iletişim sağlanır. Blogcuların kendilerine has bir kültürü vardır. Yapıları birbirine benzer, üzerlerindeki yazışma ve konuşmaların tarzları birbirlerine benzer. İlk ağ günlükleri manüel olarak yazılıp güncellenirken, bugün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılmaktadır. Blog Türleri:

Kişisel: İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir.

Temasal: Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır.

Topluluk: Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır.

Kurumsal: Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır.Etiketleme ve Sosyal İmleme

Etiketler durum güncellemeleri ve fotoğraflar gibi paylaştığınız şeylerde bir kişiye, sayfaya veya yere bağlantı verir. Örneğin, bir fotoğrafta kimlerin olduğunu söylemek için fotoğrafı veya bir şeyi kiminle yaptığınızı söylemek için bir durum güncellemesini etiketleyebilirsiniz. Gönderilerinizde kişileri, sayfaları ve yerleri etiketlediğinizde, başkalarını kiminle birlikte olduğunuzdan, ne düşündüğünüzden ve nerede olduğundan haberdar etmiş olursunuz.

Birini etiketlediğinizde, bu o kişiye bildirilir. Ayrıca, siz veya bir arkadaşınız sizin gönderinizde birisini etiketlediğinde ve gönderi Arkadaşlar veya daha geniş bir hedef kitleye sahipse, gönderiyi seçtiğiniz hedef kitlenin yanı sıra etiketlenen kişilerin arkadaşları da görebilir.

Sitelerdeki ürün ve/veya hizmet gibi her türlü içeriğe ait sayfa linklerini kullanıcıların paylaşım ve beğenisine sunmaktır. Sosyal imleme sitelerinde internet kullanıcılarının beğendikleri ve aynı zamanda onlarında paylaşmak istedikleri her türlü linkleri bulabilirsiniz. Günümüzde çok popüler sosyal imleme siteleri bulunmaktadır. Bu siteler arasında; del.icio.us, reddit.com gibi adresler yer almaktadır.

Reddit: Haber odaklı bir imleme sitesidir. Dikkat çekici paylaşımlar anında oylanır ve kullanıcılar tarafından beğenilirse sitenize inanılmaz trafik sağlayabilirsiniz.

Del.icio.us: Bir sosyal yer imi sitesidir. Kişisel koleksiyonunuza kolayca istediğiniz gibi sitelerinizi eklemenize ve bu sitelerinizin anahtar kelimelerle kategorize edebilmenize olanak sağlar.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal MedyaZaman ve mekan sınırlaması olmadan, paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insani iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir. Bazı sosyal medya siteleri aşağıda verilmiştir.

Facebook: Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulsa da günümüzde bütün dünyayı kapsayan bir iletişim ağı haline dönüştü. Facebook’u bilmeyen kimse neredeyse kalmadı.

Twitter: Haberleşme ağının en güçlü temsilcilerinden Twitter aynı zamanda güçlü bir reklam aracı. Her saniye 6 binden fazla tweetin atıldığı Twitter’da, günde 500 milyonun üzerinde tweet girişi yapılıyor. Twitter kullanıcılarının neredeyse %75’i hesaplarına mobil cihazlar üzerinden erişim sağlıyor.

Google Plus: Google tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmeti. Haftada 2 milyara yakın fotoğrafın yüklendiği dev bir sosyal medya aracı haline gelen Google Plus, 2011 yılından itibaren hızla büyüyerek diğer sosyal ağları geride bırakabilmiştir.

LinkedIn: İş dünyasında farklı uzmanlık alanlarındaki kişileri bir araya getiren sosyal platform. Özellikle topluluk ve marka yönetimleri için aktif olarak kullanılıyor. Kişiler birbirleriyle profesyonel bağlantı kurabiliyorlar.

Instagram: Özellikle gençler tarafından kullanılan Instagram, günde 55 milyon fotoğraf paylaşımı ile rekor kırıyor. Kullanıcıların %57’sinin hesabına her gün giriş yaptığı biliniyor. Markaların kampanya yönetimleri ve tanıtımları da nu alan üzerinden gerçekleştiriliyor.

Sosyal ağlar arkadaşlarımızla bizlere sürekli temas halinde olabileceğimiz, beğendiklerimizi paylaşabileceğimiz bir ortam sunuyor. Fakat sosyal ağlar kişisel bilgilerinizi, paylaşımlarınızı, arkadaşlarınızı herkesin görebileceği ortamlardır. O yüzden birkaç noktaya dikkat ederek sosyal ağlarda daha güvenli olabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi herkesle paylaşmayınız.

Telefon numaranız.

Ev, okul ve iş adresiniz.

Doğum gününüz, yaşınız.

TC kimlik numaranız.

E-mail adresiniz.

Paylaştıklarınız şeyleri istemediğiniz kişilere kapatınız.

Gönderilerinizi.

Ailenizle ilgili bilgilerinizi.

İlişki durumunuzu.

İlgilendiklerinizi.

Dini inanç ve siyasi görüşünüzü.

Bulunduğunuz yeri.

Size ait fotoğraf ve videolarınızı.

Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık tekliflerini reddediniz. Çünkü;

Tanımıyorsunuz.

Niyetini bilmiyorsunuz

Zarar görebilirsiniz.

Üzülebilirsiniz.

Güçlü şifreler oluşturunuz ve şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Çünkü;

Sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirler, zor durumda kalırsınız.

Profilinizde sizin istemediğiniz şeyleri paylaşabilirler.

Profil resim ve ayarlarınızı değiştirebilirler.

Profilinizi kullanan arkadaşınız olur, sorumlu ise siz olursunuz.Dijital Kimlik Oluşturma

Sertifika olarak da adlandırılan dijital kimlikler, alıcıların bir e-postanın gerçekten sizin tarafınızdan gönderildiğini doğrulamasını sağlar. Sahte e-posta iade adresleri oluşturmak kolay olduğundan, bu özellik faydalıdır. Ayrıca, standart e-posta iletileri Internet’te dolaşırken kartpostalların dijital eşdeğeridir. Yolda okunabilir, hatta değiştirilebilirler. Dijital kimlikler, bazı e-posta programlarıyla birlikte iletileri şifrelemek, içeriklerini gizlemek ve alıcıya ulaştırılırken iletinin değiştirilip değiştirilmediğini göstermek için kullanılabilir. Dijital kimlik kullanarak, kimliğinizi kanıtlamak için e-postanızı dijital olarak imzalayabilirsiniz. Ayrıca, gizliliklerini korumak üzere iletileri şifrelemek için de dijital kimlik kullanabilirsiniz.

Pek çok işletmede, sistem yöneticiniz size bir dijital kimlik sağlar. Kişisel kullanım için, sertifika yetkilisinden (dijital kimlik sağlayan bir kuruluş veya şirket) dijital kimlik edinmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir