mBlockmBot Uygulamaları

mBot Uygulamaları – Işık Sensörü Kullanımı

mBot’u satın alıp parçalarını birleştirdiğinizde şık ve sevimli bir robot ortaya çıkmaktadır. Bu robot, temel hareket kabiliyetlerine sahip olduğu gibi geliştirmeye de açık bir platform sunmaktadır. Cep telefonu, tablet gibi akıllı cihazlar ile kumanda edilebilme özelliğinin yanı sıra mBlock yazılımı kullanarak bu robotu istenildiği gibi programlamak mümkündür. Modüler yapısı sayesinde kolayca sensörler vb. çevre birimleri eklenerek otonom olarak çalışma yeteneği kazandırılabilir.

Üzerinde bulunan mCore kartı Arduino desteklidir. Bu sayede yalnızca mBlock veya hazır programlara bağlı kalmayıp istenilen program yazılarak robota tamamen farklı özellikler kazandırılabilir. (mBlock programı kurulumu ve tanıtımı için tıklayın)

Daha Fazla

1. Işık Sensörünün Değerini Ölçme: mBot üzerindeki ışık sensörünü kullanarak ortam ışığının değerini okuyabilir ve okunan değere göre işlemler yapabiliriz.

I%C5%9F%C4%B1k Sens%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCn De%C4%9Ferini %C3%96l%C3%A7me v3
mBlock 3

2. Işık Sensörünün Değeri ile Kukla Parlaklık Kontrolü: Işık sensörünün değeriyle ekranda gördüğümüz pandanın parlaklığını değiştirelim.

Kukla Parlakl%C4%B1%C4%9F%C4%B1
mBlock 3

3. Işık Sensörü ile Gece Lambası Uygulaması: Işık sensörleri ve LED’leri kullanarak karanlıkta yanacak bir gece lambası yapalım.

Gece Lambas%C4%B1 v3 Gece Lambas%C4%B1 v5
mBlock 3 mBlock 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir