mBlockmBot Uygulamaları

mBot Uygulamaları – Hareket Ettirme

mBot’u satın alıp parçalarını birleştirdiğinizde şık ve sevimli bir robot ortaya çıkmaktadır. Bu robot, temel hareket kabiliyetlerine sahip olduğu gibi geliştirmeye de açık bir platform sunmaktadır. Cep telefonu, tablet gibi akıllı cihazlar ile kumanda edilebilme özelliğinin yanı sıra mBlock yazılımı kullanarak bu robotu istenildiği gibi programlamak mümkündür. Modüler yapısı sayesinde kolayca sensörler vb. çevre birimleri eklenerek otonom olarak çalışma yeteneği kazandırılabilir.

Üzerinde bulunan mCore kartı Arduino desteklidir. Bu sayede yalnızca mBlock veya hazır programlara bağlı kalmayıp istenilen program yazılarak robota tamamen farklı özellikler kazandırılabilir. (mBlock programı kurulumu ve tanıtımı için tıklayın)

Daha Fazla


1. mBot’u Klavyeden Kontrol Etme: mBot’umuzu klavyedeki yön tuşlarını kullanarak kontrol edelim. Aynı zamanda herhangi bir harfe basarsak duracak, boşluk tuşu ise “do” sesi çaldırmamızı sağlayacak.

Klavyeden Kontrol v3Klavyeden Kontrol v5
mBlock 3mBlock 5

2. Engelden Kaçan Robot: mBot’umuzun bulunduğu ortamda ilerlerken karşılaştığı engellerden kaçmasını sağlayalım. (Süre ve rastgele yönü belirleyebilmek için “Süre” ve “Yön” adında iki tane değişken oluşturmayı unutmayın)

Ultrasonik Algılayıcı Kullanımı: Ultrasonik algılayıcılar genellikle algılayıcı ile engeller arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılırlar. Direkt olarak (Kapı 1, 2, 3 veya 4) bağlanabilirler. Aşağıdaki örnekte engele olan uzaklığın ölçülmesi ve belirtilen değerden kısa mesafe olduğunda rastgele bir yöne dönmesi sağlanmıştır.

Engeldel Kaçan v3Engeldel Kaçan v5
mBlock 3mBlock 5

3. Dans Eden Robot: mBot’umuzu dans ettirelim. (“Süre” adında bir değişken oluşturmayı unutmayın)

Dans Eden Robot v3Dans Eden Robot v5
mBlock 3mBlock 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir