BTY Dersi

Kodlama Öğreniyorum

Kodlama; bilgisayar yazılımının ilk adımı olarak ifade edilebilir. Kodlama, bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmak için elektronik bir dil kullanmak anlamına gelir.

Dijital bir dünyaya gözlerini açan günümüz çocuklarının bu konuda gelişmeleri de oldukça kolaydır. Teknolojiyle daha iç içe yaşayacağımız günlere doğru ilerlerken çocuk ve gençlere yönelik bu konudaki kurslar, atölyeler ve uygulamalar da gelişmekte ve sayıları gittikçe artmaktadır. Merak eden ve öğrenmeye açık çocukların İnternet üzerinden bilgisayar programlamayı öğrenebilmeleri mümkündür. Kodlamayı sevdirerek öğreten sitelere başlıklar halinde bakacak olursak:

Scratch

MIT Media Lab tarafından 2003’de geliştirilen Scratch, çocuklara bilgisayar programlamanın mantığını öğreten en çok kullanılan programlardan biri.

Scratch ile animasyonlar, hikâyeler, çizgi filmler, oyunlar yaratabilirsiniz. Ve bunları herkesle paylaşabilirsiniz. Üye olup bilgisayarınızdan giriş yapabilir
ya da mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz.

5-7 arası için de daha basit bir uygulaması yer alıyor. www.scratchjr.org

scratch.eba.gov.tr üzerinden de program hakkında bilgi alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.Code.org (10 yaş ve üstü)

Code.org Bill Gates,Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destekçisi olduğu kar amacı gütmeyen bir organizasyon.

7 yaş üzeri çocukların bilgisayar programlamaya başlaması için geliştirildi.

”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla yola çıkıyor. Okullarda öğretmenler tarafından da kullanılabiliyor.

Çok basit adımlarla başlanılan dersler de giderek seviye artıyor.

CodeCombat

CodeCombat çevrim içi programlamayı öğrenebileceğiniz bir oyun.

Oyuna giriş yaptığınızda hangi programlama dilini öğrenmek istediğinizi belirliyorsunuz ve oyuna başlıyorsunuz.

Yazdığınız kodlarla ilerleyen oyunda sağda kod yazmanız için bir alan bulunuyor ve size önerilerde de bulunuyor.

Kendiniz oynayabileceğiniz gibi çevrim içi çoklu oynama seçeneği de bulunuyor. Arkadaşlarınızı da bu oyuna dâhil edebilirsiniz!

Eğlenerek öğreneceğiniz sitelerden bir tanesi.

Lightbot

4-8 yaş için de seçeneği bulunan programda çocuklar bir karakter aracılığı ile yönlendirmeler yapıyor, bulmacaları çözerek ilerliyorlar.

Karakteri verilen görevler doğrultusunda ilerleten çocuklar sağ sol ileri geri komutlarını kullanarak istenilen hedefe ulaşmaya çalışıyorlar.Khan Academy

”Herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim!” Khan Academy’nin amacını kısaca kendilerini tanımladıkları gibi anlatabiliriz.

Bilgisayar programlama öğrenmek isteyenler için de birçok dersin bulunduğu akademiye siz de hiç bir ücret ödemeden katılabilirsiniz.

Derslere ulaşabilmeleri için işitme engellilere yönelik video izleme seçenekleri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir