Haberler

Parmak İzi Okuma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Biyometrik özelliğe sahip parmak izi okuma sistemleri, tarama teknolojinin ulaştığı son noktadır. Dünyada yaşayan bütün insanların parmak izi farklıdır ve bu farklılık parmak izi okuma güvenlik sisteminin en önemli konusudur. Bu sistemde taranan parmak izleri değiştirilemez veya kopyalanamaz. Giriş ve çıkışlarda kullanılan bu sistem; bariyer, kapı girişi ve turnike sistemi ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Girişin kısıtlı olduğu alanlarda, giriş-çıkış yapan kişilerin takibinde veya sadece önemli kişiler girebileceği yerlerde parmak izi sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde giriş güvenlik görevlisinin kontrolünden kaçan kişi veya kişiler nedeniyle yaşanan sorunlar ortadan kalkmaktadır. Kapı kontrol işlemleri de sistem sayesinde otomatik bir şekilde gerçekleşmektedir.

parmak izi okuma

Pratik Geçiş İmkanı Sağlar

Önemli bölümlere girişlerde ve geçiş kontrolünün güvenliğinin sağlanmasında parmak izi okuma sistemleri kullanılmaktadır. Parmak izi kontrol işlemi diğer kontrol işlemlerine nazaran çok daha hızlıdır. Herhangi bir materyale ihtiyaç duymadan sadece parmağı cihaza tutmak yeterlidir. Cihaz birkaç saniye içerisinde geçiş izni vermektedir. Parmak izi okuma sistemleri son derece güvenlidir.

Parmak izi sisteminde okutma işlemi sonrasında kişisel veriler de ekrana yansımaktadır. Özellikle asayiş kontrolünde ifadesi alınan herkesin parmak izi kaydedilmektedir. Pasaport işlemlerinde ve diğer yurt dışı işlemlerinde de parmak izi okuma cihazı kullanılmaktadır. Güvenlik noktalarında hızlı geçiş sağlayan parmak izi okuma cihazı geçiş trafiğinin düzenlenmesinde destek olmaktadır.

parmak izi okuma2

Sistemin Genel Özellikleri

PDKS, Ethernet ve TCP/IP gibi kategorilerde uyum problemi yaşamayan parmak izi okuyucu sistem, kapı kilidi olarak kullanıldığında bu seçeneklere ihtiyaç duymamaktadır. Cihazın diğer bir özelliği ise çalınma, izinsiz sökme ve benzeri durumlarda uyarı vermesidir. Sistem parmak izi ile güvenliği sağlarken aynı zamanda kendi güvenliğini de sağlamaktadır.

Bu sistemde en önemli konu parmağa ait izlerin kaydedilmesidir. Binary kodu kullanan parmak izi okuyucu sistem, tarama işlemi sonrasında kişisel bir bölüme bilgileri aktarır. Tarama yapan sistem fotoğraf veya fotokopi çekmez. Binary kodu ile kayıt yapar. Sistem parmak izinin sahibinin fotoğrafını da sisteme yükler. Parmak izi okutma işlemi sonrasında kişisel bilgilerle birlikte fotoğraf da ekrana yansır.

parmak izi okuma3

Sistemin Fiyatını Belirleyen Unsurlar

Güvenliğin maksimum seviyeye çıkarılması ve geçiş trafiğinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan bu sistem, kurulum özelliğine göre değerlendirilmektedir. Parmak izi okuyucu fiyatları yine aynı kategoride belirlenmektedir. Sistemin kullanıldığı yer de parmak izi okuyucu fiyatları konusunda belirleyicidir. Parmak izi sisteminin genel özellikleri, sistemde kullanılan cihazların özellikleri ve sistemin kurulum özellikleri ise fiyat belirlemede önemli diğer unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Fiyat, kurulum hizmeti ve sistem özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Sensormatic web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir