Bilgisayar BilimiBTY Dersi

Bilişim Sınıfı Panosu

Eğitim-Öğretim sürecinin gerçekleştiği sınıflar, öğretmenler ve öğrenciler için, evlerinde kendilerine ait odaları gibidir. Öğrencilerin sınıf ortamlarını sevmeleri ve benimsemeleri, kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmada ve öğrenmede önemli bir faktördür. Herkes kendi odasını kendi hayal gücüne göre dekore etmek ister. Bunun sonucunda ise öğretilmek istenen bilgiye karşı ilgi uyandırılır. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen görseller öğrenme sürecinde önemli bir yere sahiptir. Bu yazımda alanımız ile ilgili derlediğim pano çalışmalarını aşağıda sizler için paylaşıyorum.


Anakart
 Anakart 1 212x300 Bilgisayarda kartların ve diğer tüm donanımların üzerine takıldığı ana ve en önemli parçalarından birisidir. Bazı donanımlar anakart üzerine, bazıları da kablolarla anakart girişlerine takılır. Üzerinde veri yolları bulunur. Tüm birimler anakartın üzerindeki veri yolları sayesinde birbiri ile iletişim kurarlar.
Dosya Türü: GIF
İşlemci
 lemci 1 768x1086 En önemli donanım elemanıdır. Bilgisayarda aritmetik ve mantıksal işlemlerin yapıldığı donanımdır. Bilgisayarın beyni olarak da bilinir. Giriş birimlerinden aldığı veriler üzerinde işlemler yaparak sonuçları çıktı birimlerine gönderir. Bilgisayarın hızı denilince aklımıza gelmesi gereken en önemli hız kaynağı işlemcinin hızıdır.
Dosya Türü: GIF
Ekran Kartı
 Ekran Kartı 1 768x1086 Bir bilgisayarda yapılan tüm işlemlerin monitörde görüntülenebilecek hale getirilmesini sağlayan parçadır. Üzerindeki girişler sayesinde görüntüyü monitöre aktarır. Ekran kartı olmayan ya da arızalı olan bilgisayar açılmaz.
Dosya Türü: GIFRAM
 Ram 768x1086 Bilgisayar açıldığında işletim sistemi ve gerekli programlar RAM’e yüklenir. Bu bellekler verilerin geçici olarak kaydedildiği yerdir. Bilgisayar açık olduğu sürece programlar burada çalışır. Bilgisayar kapatıldığında üzerindeki bilgiler silinir. RAM’in büyüklüğü bilgisayarın hızını etkiler.
Dosya Türü: GIF
Ses Kartı
 Ses Kartı 1 768x1086 Bilgisayarın sesi işlemesini ve daha sonra bu sesi kullanıcıya aktarmayı sağlayan bir karttır.
Dosya Türü: GIF
Harddisk
 Harddisk 1 Bilgisayarda bilgilerin kalıcı olarak depolandığı yerdir. Bilgisayar kapandığında üzerindeki bilgiler silinmez. Manyetik disklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Çeşitli boyut ve kapasiteye sahiptirler.
Dosya Türü: GIF
Ethernet Kartı
 Ethernet Kartı 1 768x1086 Bilgisayarın ağa bağlanıp veri alışverişinde ve iletişimde bulunabilmesini sağlayan elektronik devredir.
Dosya Türü: GIF
Keşf@ Projesi Eğitim Materyalleri Kapsamında Hazırlanan Afişler

Bilginin Zamanda Yolculuğu
 Bilginin Zamanda Yolculuğuu 213x300 İnsanlar çok eski çağlardan beri elde ettikleri bilgiyi depolamak ve yaymak için pek çok araç kullandı.
Dosya Türü: PDF
Bilgisayarım Neden Çalışmıyor
 Bilgisayarım Neden Çalışmıyor 213x300 Bilgisayarın açma / kapama düğmesine basalım. Bilgisayar açıldı mı? Cevabınız açılmadıysa izleyeceğiniz yolu belirten bir afiş.
Dosya Türü: PDF
Görsel İşleme Programları
 Görsel İşleme Programları 213x300 Görsel işleme programlarının avantajlı ve dezavantajlı yönleriyle ilgili faydalı bir afiş.
Dosya Türü: PDF
Güçlü Parola Yazma Kuralları
 Güçlü Parola Yazma Kuralları 213x300 İnternette kulladığınız parolalar ne kadar güçlü? Güçlü parola oluşturma kuralları
Dosya Türü: PDFİnternet Faydalı Bilgiler
 nternet 213x300 İnternette arama yaparken kullanacağınız yararlı bilgiler, internet sitesi türleri ve ülke kodları
Dosya Türü: PDF
İnternette İyi Görünün
 nternette İyi Görünün 213x300 İnternet kullanırken yapmanız gereken ve yapmamanız gereken şeyler.
Dosya Türü: PDF
İyi Bir Dijital Vatandaş Ol
 yi Bir Dijital Vatandaş Ol 213x300 İyi bir dijital vatandaşta olması gereken vasıflar.
Dosya Türü: PDF
Nasıl Otursam
 Nasıl Otursam 300x213 Bilgisayar kullanırken dikkat etmemiz gerekenler.
Dosya Türü: PDFSiber Tuzakları Nasıl Anlarım
 Siber Tuzakları Nasıl Anlarım 213x300 İnsanlar çok eski çağlardan beri elde ettikleri bilgiyi depolamak ve yaymak için pek çok araç kullandı.
Dosya Türü: PDF
Web Sitesi Güvenlik Kontrol Testi
 Web Sitesi Güvenlik Kontrol Testi 213x300 Bir web sitesindeki içeriklerin güvenli olup olmadıklarını nasıl anlarım
Dosya Türü: PDF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir